United Chemi-Con SMG100VB2R2M5X11LL
SMG100VB2R2M5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG100VB2R2M5X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SMG100VB2R2M5X11LL.pdf
Availability of SMG100VB2R2M5X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG100VB2R2M5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG100VB2R2M5X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG100VB2R2M5X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.273 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG100VB2R2M5X11LL
Related LinksSMG100VB2, SMG100VB2R2M5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG100VB2R2M5X11LL Details Description
Related parts for SMG100VB2R2M5X11LL
THERMISTOR 2.2K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.605" NYLON GREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
YOKE datasheet.pdf
HSG RECPT SNG ROW FREE-HANG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf