United Chemi-Con SMG16VB331M8X11LL
SMG16VB331M8X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG16VB331M8X11LL
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SMG16VB331M8X11LL.pdf
Availability of SMG16VB331M8X11LL
QUANTITY
SMG16VB331M8X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG16VB331M8X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG16VB331M8X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.005 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG16VB331M8X11LL
Related LinksSMG16VB3, SMG16VB331M8X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG16VB331M8X11LL Details Description
Related parts for SMG16VB331M8X11LL
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10M/HDP10S datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MINI FIT HEADER 6POS datasheet.pdf
LCD TFT 7" TAXI DISPATCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 100POS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 88VFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23 datasheet.pdf
ASSY, SEAT TL, 6ROW, 11COL, 3.9 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf