United Chemi-Con SMG25VB101M6X11LL
SMG25VB101M6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG25VB101M6X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SMG25VB101M6X11LL.pdf
Availability of SMG25VB101M6X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG25VB101M6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG25VB101M6X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG25VB101M6X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.652 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG25VB101M6X11LL
Related LinksSMG25VB1, SMG25VB101M6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG25VB101M6X11LL Details Description
Related parts for SMG25VB101M6X11LL
IC DSP IN-CAR REMOTE AMP 44-LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 6A SOT89 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V AXIAL datasheet.pdf