United Chemi-Con SMG350VB47RM16X25LL
SMG350VB47RM16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG350VB47RM16X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
SMG350VB47RM16X25LL.pdf
Availability of SMG350VB47RM16X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG350VB47RM16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG350VB47RM16X25LL
Internal Part NumberEIS-SMG350VB47RM16X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.464 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current325mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG350VB47RM16X25LL
Related LinksSMG350VB4, SMG350VB47RM16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG350VB47RM16X25LL Details Description
Related parts for SMG350VB47RM16X25LL
IC TRANSCEIVER RS232 5V 16-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
X4 SATA CABLE ASSY - 4M KEY 1 4 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 29MM datasheet.pdf