United Chemi-Con SMG50VB47RM6X11LL
SMG50VB47RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG50VB47RM6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SMG50VB47RM6X11LL.pdf
Availability of SMG50VB47RM6X11LL
QUANTITY
SMG50VB47RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG50VB47RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG50VB47RM6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.232 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG50VB47RM6X11LL
Related LinksSMG50VB4, SMG50VB47RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG50VB47RM6X11LL Details Description
Related parts for SMG50VB47RM6X11LL
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER CLK SONET 28-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 500MHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf