United Chemi-Con SMG50VB4R7M5X11LL
SMG50VB4R7M5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG50VB4R7M5X11LL
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SMG50VB4R7M5X11LL.pdf
Availability of SMG50VB4R7M5X11LL
QUANTITY
SMG50VB4R7M5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG50VB4R7M5X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG50VB4R7M5X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.319 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG50VB4R7M5X11LL
Related LinksSMG50VB4, SMG50VB4R7M5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG50VB4R7M5X11LL Details Description
Related parts for SMG50VB4R7M5X11LL
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PIC18F87J72 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
WP-G PP HF M32 datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf