United Chemi-Con SMG6.3VB332M10X20LL
SMG6.3VB332M10X20LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG6.3VB332M10X20LL
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SMG6.3VB332M10X20LL.pdf
Availability of SMG6.3VB332M10X20LL
QUANTITY
SMG6.3VB332M10X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG6.3VB332M10X20LL
Internal Part NumberEIS-SMG6.3VB332M10X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)191 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.185A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG6.3VB332M10X20LL
Related LinksSMG6.3VB3, SMG6.3VB332M10X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG6.3VB332M10X20LL Details Description
Related parts for SMG6.3VB332M10X20LL
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 60VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BLK datasheet.pdf