United Chemi-Con SMG63VB102M20ALL
SMG63VB102M20ALL picture photo
Mfg. Part Number
SMG63VB102M20ALL
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SMG63VB102M20ALL.pdf
Availability of SMG63VB102M20ALL
QUANTITY
SMG63VB102M20ALL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG63VB102M20ALL
Internal Part NumberEIS-SMG63VB102M20ALL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)149 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG63VB102M20ALL
Related LinksSMG63VB1, SMG63VB102M20ALL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG63VB102M20ALL Details Description
Related parts for SMG63VB102M20ALL
IC BUSS BUFF 3-ST QUAD 14VQFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
MOLDED NYLON BUTT SPLC FLARED datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X24" A CRS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 1250 datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf