Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D08-RA-BK
SMH100-LPPE-D08-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D08-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 16POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D08-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D08-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D08-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D08-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D08-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D08-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D08-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D08-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D08-RA-BK
IC CTRLR PWM SYNC BUCK 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 208A SP6 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 2000' datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4.5A TUMT6 datasheet.pdf