Vishay/BCcomponents VDRS05A035BSE
VDRS05A035BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS05A035BSE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 56V 100A DISC 7MM
Datasheet Download
VDRS05A035BSE.pdf
Availability of VDRS05A035BSE
QUANTITY
VDRS05A035BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS05A035BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS05A035BSE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLabel Change 28/May/2015
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesVDRS
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy1.4J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS05A035BSE
Related LinksVDRS05, VDRS05A035BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS05A035BSE Details Description
Related parts for VDRS05A035BSE
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 1.0-1.4MM WHT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL 4A TTL 8SOIC datasheet.pdf