Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D20-ST-BK
SMH100-LPPE-D20-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D20-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 40POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D20-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D20-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D20-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D20-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D20-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D20-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D20-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D20-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D20-ST-BK
FIXED IND 120UH 55MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 1% 25W datasheet.pdf