Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S29-ST-BK
SMH100-LPPE-S29-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S29-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 29POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S29-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S29-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S29-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S29-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S29-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S29-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S29-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S29-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S29-ST-BK
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
RES CERM WW 2W 33 OHM 1% VERT datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 500KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL OD RAM 4X8 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf