Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S31-SD-BK
SMH100-LPPE-S31-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S31-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 31POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S31-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S31-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S31-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S31-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S31-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S31-SD-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S31-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S31-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S31-SD-BK
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES 1.50M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 80CRI 95X95MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 16.64MM datasheet.pdf
1.5MM RCPT HSG NYL BLK 8CKT datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf