Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S36-RA-BK
SMH100-LPPE-S36-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S36-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 36POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S36-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S36-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S36-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S36-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S36-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S36-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S36-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S36-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S36-RA-BK
CONN TERM BLK ZTR 2.5/SI datasheet.pdf
RELAY OPTOMULTIFUNC 120MA 8FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRL PROGR QUAD PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf