Honeywell Sensing and Productivity Solutions 381N250K
381N250K picture photo
Mfg. Part Number
381N250K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
381N250K.pdf
Availability of 381N250K
QUANTITY
381N250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 381N250K
Internal Part NumberEIS-381N250K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series381
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381N250K
Related Links381N, 381N250K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
381N250K Details Description
Related parts for 381N250K
CONV DC-DC 3.3/1.8V 48VIN HORZ datasheet.pdf
RES TEMP SENS 47 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf