Nichicon LDM2G221MERZGA
LDM2G221MERZGA picture photo
Mfg. Part Number
LDM2G221MERZGA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
LDM2G221MERZGA.pdf
Availability of LDM2G221MERZGA
QUANTITY
LDM2G221MERZGA Order Process
Ship out your order
Specifications of LDM2G221MERZGA
Internal Part NumberEIS-LDM2G221MERZGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.335" (8.50mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDM2G221MERZGA
Related LinksLDM2G22, LDM2G221MERZGA Datasheet, Nichicon Distributor
LDM2G221MERZGA Details Description
Related parts for LDM2G221MERZGA
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
SENS PROX CAP NPN-NC NOSHIELD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2/0-14AWG BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10.21NS 64UCBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE VINYL .38 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf