Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S48-ST-BK
SMH100-LPPE-S48-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S48-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 48POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S48-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S48-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S48-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S48-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S48-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S48-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S48-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S48-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S48-ST-BK
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 250V X7W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf