Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D05-ST-BK
SMH100-LPSE-D05-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D05-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1MM DL AU T/H
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D05-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D05-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D05-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D05-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D05-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1mm Header Series
Featured Product1.0 mm Headers
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D05-ST-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D05-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D05-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D05-ST-BK
JUMPER-H9991TR/1853 RD/X 2" datasheet.pdf
IC POT DIG SGLE 1K 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL DPDT 120V datasheet.pdf
KIT VOIP PROTECTION datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
19 MM BORE SLEEVE datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf