Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D30-RA-BK
SMH100-LPSE-D30-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 60POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D30-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D30-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D30-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D30-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D30-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D30-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D30-RA-BK
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP 120V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 60 PSIG UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 90MA 20 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP RRIO 30V QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 800W datasheet.pdf
CAP POLY 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf