Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D37-ST-BK
SMH100-LPSE-D37-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D37-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 74POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D37-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D37-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D37-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D37-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D37-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions74
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D37-ST-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D37-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D37-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D37-ST-BK
RES 100 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf