Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D44-RA-BK
SMH100-LPSE-D44-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D44-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 88POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D44-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D44-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D44-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D44-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D44-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions88
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D44-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D44-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D44-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D44-RA-BK
IC POT DGTL 50K 32TAPS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS VERT RECPT datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLX 14NSOIC datasheet.pdf
MC 6P FR 12" 16/1 PVC SS datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf