Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S03-SD-BK
SMH100-LPSE-S03-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S03-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 3POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S03-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S03-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S03-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S03-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S03-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S03-SD-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S03-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S03-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S03-SD-BK
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 4.7KOHM 10% datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 6V BLU POL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf