Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S43-RA-BK
SMH100-LPSE-S43-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S43-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 43POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S43-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S43-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S43-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S43-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S43-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions43
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S43-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S43-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S43-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S43-RA-BK
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 40A TO263 datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE 16AMP 550V AC BS88 GG datasheet.pdf