Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D16-SP-BK
SMH101-LPPE-D16-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D16-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 32POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D16-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D16-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D16-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D16-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D16-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D16-SP-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D16-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D16-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D16-SP-BK
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TEST BNC MALE-BNC FEMALE datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
LED SMD PRISM ORANGE RND LENS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 92MM datasheet.pdf
3V PH.MODULE 56KHZ S.VIEW datasheet.pdf
REL CABLE TIE 50LB. 5.5" datasheet.pdf