Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D29-SP-BK
SMH101-LPPE-D29-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D29-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 58POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D29-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D29-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D29-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D29-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D29-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions58
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D29-SP-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D29-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D29-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D29-SP-BK
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A ATV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf