Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D42-SP-BK
SMH101-LPSE-D42-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D42-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 84POS
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D42-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D42-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D42-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D42-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D42-SP-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions84
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D42-SP-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D42-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D42-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D42-SP-BK
CONN HEADER PA 8POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HSCX PLCC-44 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT BLUE datasheet.pdf
IGBT 600V 30A TO3P datasheet.pdf
CA F/O 62.5LDS POLY OM BAY 6M datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf