Sullins Connector Solutions SMH102-LPSE-D10-SM-BK
SMH102-LPSE-D10-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH102-LPSE-D10-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 20POS
Datasheet Download
SMH102-LPSE-D10-SM-BK.pdf
Availability of SMH102-LPSE-D10-SM-BK
QUANTITY
SMH102-LPSE-D10-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH102-LPSE-D10-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH102-LPSE-D10-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH102-LPSE-D10-SM-BK
Related LinksSMH102-LPS, SMH102-LPSE-D10-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH102-LPSE-D10-SM-BK Details Description
Related parts for SMH102-LPSE-D10-SM-BK
CONN PLUG 19POS W/20" WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR POL VERT 2CKT GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf