United Chemi-Con SMH10VN153M25X25T2
SMH10VN153M25X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH10VN153M25X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
SMH10VN153M25X25T2.pdf
Availability of SMH10VN153M25X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH10VN153M25X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH10VN153M25X25T2
Internal Part NumberEIS-SMH10VN153M25X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH10VN153M25X25T2
Related LinksSMH10VN15, SMH10VN153M25X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH10VN153M25X25T2 Details Description
Related parts for SMH10VN153M25X25T2
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
MICRO PROBE-IT WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 2A 500V 10X38MM CLASS M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET HSG 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 510MA 380 MOHM datasheet.pdf
PHOTOMOS SON (PACKAGE SIZES 100- datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf