United Chemi-Con SMH6.3VN393M25X40T2
SMH6.3VN393M25X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH6.3VN393M25X40T2
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
SMH6.3VN393M25X40T2.pdf
Availability of SMH6.3VN393M25X40T2
QUANTITY
SMH6.3VN393M25X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH6.3VN393M25X40T2
Internal Part NumberEIS-SMH6.3VN393M25X40T2
PackagingTray
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH6.3VN393M25X40T2
Related LinksSMH6.3VN3, SMH6.3VN393M25X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH6.3VN393M25X40T2 Details Description
Related parts for SMH6.3VN393M25X40T2
CONN INTERFACE SEAL 12POS UMNL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf