Taiyo Yuden SMK316BJ102KF-T
SMK316BJ102KF-T picture photo
Mfg. Part Number
SMK316BJ102KF-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X5R 1206
Datasheet Download
SMK316BJ102KF-T.pdf
Availability of SMK316BJ102KF-T
QUANTITY
SMK316BJ102KF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMK316BJ102KF-T
Internal Part NumberEIS-SMK316BJ102KF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)