Rohm Semiconductor SML-A12MTT86J
SML-A12MTT86J picture photo
Mfg. Part Number
SML-A12MTT86J
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
SML-A12MTT86J.pdf
Availability of SML-A12MTT86J
QUANTITY
SML-A12MTT86J Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-A12MTT86J
Internal Part NumberEIS-SML-A12MTT86J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesEXCELED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant570nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package1611(0605)
Size / Dimension1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max)0.65mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-A12MTT86J
Related LinksSML-A1, SML-A12MTT86J Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-A12MTT86J Details Description
Related parts for SML-A12MTT86J
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN DIP IDC 16POS GOLD GRAY datasheet.pdf
BATT PK 6V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG36 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO213AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf