Lumex, Inc. SML-DSP1210UPGC-TR
SML-DSP1210UPGC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SML-DSP1210UPGC-TR
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1210 SMD
Datasheet Download
SML-DSP1210UPGC-TR.pdf
Availability of SML-DSP1210UPGC-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SML-DSP1210UPGC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-DSP1210UPGC-TR
Internal Part NumberEIS-SML-DSP1210UPGC-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.00mm x 2.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak525nm
Features-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension3.20mm L x 2.70mm W
Height (Max)1.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-DSP1210UPGC-TR
Related LinksSML-DSP12, SML-DSP1210UPGC-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-DSP1210UPGC-TR Details Description
Related parts for SML-DSP1210UPGC-TR
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C BLUE SMD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.120" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 85/54 AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf