Lumex, Inc. SML-LX15YYC-RP-TR
SML-LX15YYC-RP-TR picture photo
Mfg. Part Number
SML-LX15YYC-RP-TR
Brief Description
LED YELLOW CLEAR SOT23-3 SMD
Datasheet Download
SML-LX15YYC-RP-TR.pdf
Availability of SML-LX15YYC-RP-TR
QUANTITY
SML-LX15YYC-RP-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-LX15YYC-RP-TR
Internal Part NumberEIS-SML-LX15YYC-RP-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating10mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.00mm x 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / CaseTO-236, SC-59, SOT-23-3 variant, 3-SMD
Supplier Device PackageSOT-23
Size / Dimension3.00mm L x 3.00mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-LX15YYC-RP-TR
Related LinksSML-LX15, SML-LX15YYC-RP-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-LX15YYC-RP-TR Details Description
Related parts for SML-LX15YYC-RP-TR
RACEWAY NOHOLE LGRY 4X2"(6=6') datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
REMOTE TERMINAL UNIT RTU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf