Lumex, Inc. SML-LXFT1206USBCTR
SML-LXFT1206USBCTR picture photo
Mfg. Part Number
SML-LXFT1206USBCTR
Brief Description
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
SML-LXFT1206USBCTR.pdf
Availability of SML-LXFT1206USBCTR
QUANTITY
SML-LXFT1206USBCTR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-LXFT1206USBCTR
Internal Part NumberEIS-SML-LXFT1206USBCTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating25mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.90mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak470nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)0.75mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-LXFT1206USBCTR
Related LinksSML-LXFT1, SML-LXFT1206USBCTR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-LXFT1206USBCTR Details Description
Related parts for SML-LXFT1206USBCTR
TVS DIODE 3VWM 10.5VC SOT553 datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 35MA SNT4A datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf