Bourns Inc. SMLJ100CA
SMLJ100CA picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ100CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Datasheet Download
SMLJ100CA.pdf
Availability of SMLJ100CA
QUANTITY
SMLJ100CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ100CA
Internal Part NumberEIS-SMLJ100CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSMLJ Series Material Declaration
Featured ProductSMAJ/SMBJ/SMCJ/SMLJ Discrete TVS Diodes
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMLJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ100CA
Related LinksSMLJ, SMLJ100CA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SMLJ100CA Details Description
Related parts for SMLJ100CA
IC HEX INVERTER CMOS HS 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE WHITE datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO BLDC L6230/STM8S105 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 50POS datasheet.pdf