Abracon Corporation ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.3840MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T.pdf
Availability of ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
QUANTITY
ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductABM8G Series SMD Crystals
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16.384MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
Related LinksABM8G-16.384, ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM8G-16.384MHZ-18-D2Y-T
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A 20TSSOP datasheet.pdf
CC2430-CC2591EMK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE FAST REC 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP TRIM 7-75PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf