Micro Commercial Components (MCC) SMLJ20A-TP
SMLJ20A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ20A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMLJ20A-TP.pdf
Availability of SMLJ20A-TP
QUANTITY
SMLJ20A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ20A-TP
Internal Part NumberEIS-SMLJ20A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)92.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ20A-TP
Related LinksSMLJ2, SMLJ20A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMLJ20A-TP Details Description
Related parts for SMLJ20A-TP
RES SMD 0.03 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLLER 3M CABLE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf