Bourns Inc. SMLJ40CA
SMLJ40CA picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ40CA
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Datasheet Download
SMLJ40CA.pdf
Availability of SMLJ40CA
QUANTITY
SMLJ40CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ40CA
Internal Part NumberEIS-SMLJ40CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSMLJ Series Material Declaration
Featured ProductSMAJ/SMBJ/SMCJ/SMLJ Discrete TVS Diodes
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMLJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ40CA
Related LinksSMLJ, SMLJ40CA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SMLJ40CA Details Description
Related parts for SMLJ40CA
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 28BGA datasheet.pdf
XFRMR PWR 12.6V 0.79A CHASSIS datasheet.pdf