Microsemi Commercial Components SMLJ43CAE3/TR13
SMLJ43CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ43CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ43CAE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ43CAE3/TR13
QUANTITY
SMLJ43CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ43CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ43CAE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.2A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ43CAE3/TR13
Related LinksSMLJ43C, SMLJ43CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ43CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ43CAE3/TR13
SCR DBL 2SCR 1600V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A P600 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf