Micro Commercial Components (MCC) SMLJ78CA-TP
SMLJ78CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ78CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Datasheet Download
SMLJ78CA-TP.pdf
Availability of SMLJ78CA-TP
QUANTITY
SMLJ78CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ78CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMLJ78CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ78CA-TP
Related LinksSMLJ7, SMLJ78CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMLJ78CA-TP Details Description
Related parts for SMLJ78CA-TP
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 6POS datasheet.pdf