ST SMP100LC-200
SMP100LC-200 picture photo
Mfg. Part Number
SMP100LC-200
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
TRISIL 100A 200V BIDIRECT SMB
Datasheet Download
SMP100LC-200.pdf
Availability of SMP100LC-200
QUANTITY
SMP100LC-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP100LC-200
Internal Part NumberEIS-SMP100LC-200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMP100LC View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSMP, TRISIL™
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover250V
Voltage - Off State200V
Voltage - On State-
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance60pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP100LC-200
Related LinksSMP100, SMP100LC-200 Datasheet, ST Distributor
SMP100LC-200 Details Description
Related parts for SMP100LC-200
TERM SOLDER PIN .250" .051"L datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 38 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 410MA 720 MOHM datasheet.pdf
2.54MM DRSW T/H HDR 50CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf