Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP11-E3/85A
SMP11-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SMP11-E3/85A
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMP
Datasheet Download
SMP11-E3/85A.pdf
Availability of SMP11-E3/85A
QUANTITY
SMP11-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP11-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SMP11-E3/85A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.9A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP11-E3/85A
Related LinksSMP11-, SMP11-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP11-E3/85A Details Description
Related parts for SMP11-E3/85A
KIT W/IRU3048 DUAL PWM LDO CTRLR datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 5% 2812 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED 4.7MM 660NM RED 6"LD PNL MNT datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf