Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP26A-E3/85A
SMP26A-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SMP26A-E3/85A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMP
Datasheet Download
SMP26A-E3/85A.pdf
Availability of SMP26A-E3/85A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMP26A-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP26A-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SMP26A-E3/85A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP26A-E3/85A
Related LinksSMP26A, SMP26A-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP26A-E3/85A Details Description
Related parts for SMP26A-E3/85A
RES 0.3 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR DBL 2SCR 1200V 180A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf