United Chemi-Con SMQ350VS102M35X50T2
SMQ350VS102M35X50T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ350VS102M35X50T2
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SMQ350VS102M35X50T2.pdf
Availability of SMQ350VS102M35X50T2
QUANTITY
SMQ350VS102M35X50T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ350VS102M35X50T2
Internal Part NumberEIS-SMQ350VS102M35X50T2
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ350VS102M35X50T2
Related LinksSMQ350VS1, SMQ350VS102M35X50T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ350VS102M35X50T2 Details Description
Related parts for SMQ350VS102M35X50T2
CAP THIN FILM 0.2PF 10V 0201 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
2500 PPR datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf