United Chemi-Con SMQ400VS821M35X45T2
SMQ400VS821M35X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ400VS821M35X45T2
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SMQ400VS821M35X45T2.pdf
Availability of SMQ400VS821M35X45T2
QUANTITY
SMQ400VS821M35X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ400VS821M35X45T2
Internal Part NumberEIS-SMQ400VS821M35X45T2
PackagingTray
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)303 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ400VS821M35X45T2
Related LinksSMQ400VS8, SMQ400VS821M35X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ400VS821M35X45T2 Details Description
Related parts for SMQ400VS821M35X45T2
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1505TR 8" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SYS-ON-CHIP 361BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
12+12 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf