KEMET SMR10153K100A01L4BULK
SMR10153K100A01L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
SMR10153K100A01L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
SMR10153K100A01L4BULK.pdf
Availability of SMR10153K100A01L4BULK
QUANTITY
SMR10153K100A01L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMR10153K100A01L4BULK
Internal Part NumberEIS-SMR10153K100A01L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSMR
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMR10153K100A01L4BULK
Related LinksSMR10153K1, SMR10153K100A01L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
SMR10153K100A01L4BULK Details Description
Related parts for SMR10153K100A01L4BULK
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
RES MO 2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf