KEMET SMR10224J100A01L4BULK
SMR10224J100A01L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
SMR10224J100A01L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
SMR10224J100A01L4BULK.pdf
Availability of SMR10224J100A01L4BULK
QUANTITY
SMR10224J100A01L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMR10224J100A01L4BULK
Internal Part NumberEIS-SMR10224J100A01L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSMR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMR10224J100A01L4BULK
Related LinksSMR10224J1, SMR10224J100A01L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
SMR10224J100A01L4BULK Details Description
Related parts for SMR10224J100A01L4BULK
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN FPC 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf