Souriau Connection Technology SMS10PHGE6
SMS10PHGE6 picture photo
Mfg. Part Number
SMS10PHGE6
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
QIKMATE RA HDR PLUG 10POS
Datasheet Download
SMS10PHGE6.pdf
Availability of SMS10PHGE6
QUANTITY
SMS10PHGE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS10PHGE6
Internal Part NumberEIS-SMS10PHGE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypePlug
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS10PHGE6
Related LinksSMS10, SMS10PHGE6 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS10PHGE6 Details Description
Related parts for SMS10PHGE6
FIXED IND 120UH 5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX5092 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY MAGN 16-SSOP datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R 3/0 7.75MM datasheet.pdf