Semtech SMS24C.TCT
SMS24C.TCT picture photo
Mfg. Part Number
SMS24C.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 44VC
Datasheet Download
SMS24C.TCT.pdf
Availability of SMS24C.TCT
QUANTITY
SMS24C.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS24C.TCT
Internal Part NumberEIS-SMS24C.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels5
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency60pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS24C.TCT
Related LinksSMS24, SMS24C.TCT Datasheet, Semtech Distributor
SMS24C.TCT Details Description
Related parts for SMS24C.TCT
SIDAC SYM 4CHP 170V 250A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC 10BIT BUS SWITCH QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf