Artesyn Embedded Technologies SMT15F-12S1V2
SMT15F-12S1V2 picture photo
Mfg. Part Number
SMT15F-12S1V2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12VIN 15A 1.2VOUT 18W
Datasheet Download
SMT15F-12S1V2.pdf
Availability of SMT15F-12S1V2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMT15F-12S1V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMT15F-12S1V2
Internal Part NumberEIS-SMT15F-12S1V2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMT15F Series Top
Standard Package90
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSMT15F
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.30" H (33.0mm x 13.5mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMT15F-12S1V2
Related LinksSMT15F, SMT15F-12S1V2 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SMT15F-12S1V2 Details Description
Related parts for SMT15F-12S1V2
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SOCKT BACK-CONN W/CLIP FOR MY datasheet.pdf
CABLE N TYPE - N TYPE 100CM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX W/SKT datasheet.pdf
SENSOR MANUALLY SET 5M CABLE datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf